ASA

آخرین نظرات

مشخصات و مختصری از زندگی نامه ی 25 پیامبر الهی(2)

حضرت شعیب(ع)

لقب : خطیب الانبیاء

 

پدر : صیفون

 

مادر : میکاء

 

تاریخ ولادت : ۳۶۱۶ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۲۴۲ سال

 

بعثت : برای هدایت مردم مدین مبعوث شد

 

محل دفن : به روایتی آن حضرت در بیت المقدس مدفون است

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۷ دختر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت شعیب پدر زن حضرت موسی بود. او در شهر مدین زندگی می کرد . زمانی که اهل مدین به لهو و لعب و بت پرستی روی آورده و کم فروشی را پیشه خود ساخته بودند خداوند حضرت شعیب را برانگیخت تا آنها را هدایت کند. آن حضرت قوم خود را موعظه کرده و می فرمود : در خرید و فروش به دیگران خیانت نکنید که می ترسم عذاب خداوند بر شما نازل شود.اما سران قوم وی را تهدید کردند که تو و پیروانت را از شهر بیرون خواهیم کرد. عاقبت شعیب آنان را نفرین کرد و زلزله عظیمی رخ داد و تمام آبادی ها و عمارات سر مردم ناسپاس در هم شکست.حضرت شعیب و پیروان مومنش آن شهر را دوباره بنا کردند

برای مشاهده بقیه پیامبران به ادامه مطلب بروید

حضرت صالح(ع)

معنای اسم : نیک نیکوکار

 

پدر : جابر

 

تاریخ ولادت : ۲۹۷۳سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۲۸۰ سال

 

بعثت : برای هدایت قوم ثمود به پیامبری رسید

 

محل دفن : نجف اشرف واقع درکشور عراق

 

به روایتی نسب آن حضرت : صالح بن جابر بن ثمود بن عابر بن ارم بن سام بن نوح

 

مختصری اززندگی نامه : حضرت پیغمبر قوم ثمود بود وقوم خویش را از بت پرستی منع کرده وبه پرستش خدای یگانه دعوت می کرد ولی آنان او را تکذیب می کردند. عاقبت از آن حضرت معجزه ای خواستند وگفتند :<باید ازدل کوه شتری همراه با بچه بیرون بیاوری در آن صورت به تو ایمان می آوریم >. پس آن حضرت دعا کرد و خداوندنیز اجابت فرمود ولی قوم ثمود گفتند:<صالح سحر و جادو کرده سپس ناقه را کشتند>.حضرت صالح آنها را نفرین کرده وخداوند آن قوم را مورد خشم خود قرار داد و صدای وحشتناکی از آسمان به گوش آنها رساند که در نتیجه به جز گروه مومنین همه از ترس جان دادند .

حضرت عیسی(ع)

القاب : مسیح  روح الله

 

معنای اسم : نجات دهنده

 

مادر : مریم ( ع )

 

تاریخ ولادت :  ۵۵۸۵ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۳۳ سال

 

بعثت : در فلسطین مبعوث شد

 

محل دفن : آن حضرت به آسمان عروج کرد

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت عیسی (ع) از پیامبران اولوالعزم است که نام و سرگذشتش در قرآن ذکر شده است خداوند متعال با قدرت لایزال خود وی را بدون پدر در رحم مادرش مریم که در زهد وپاکدامنی شهرت بسیار داشت قرار داد پس از تولد در گهواره لب به سخن گشود و فرمود : من بنده خدا هستم و خدا به من کتاب داده و مرا به پیامبری بر گزیده است.حضرت عیسی با پشتکار دین الهی را تبلیغ کرد . او به هر شهر و دیاری که می رسید بیماران کران و کوران را شفا میداد ولی جمعی از یهودیان متعصب با وی سخت دشمنی کردند و تصمیم گرفتند با کمک پادشاه وقت او را به صلیب بکشند اما آن حضرت به امر خداوند به آسمانها عروج کرد و شخص دیگری را که به قدرت خداوند شبیه آن حضرت شد به جای ایشان به صلیب کشیدند .

حضرت لوط (ع)

معنای اسم : پوشش

 

پدر : هاران

 

مادر : ورقه

 

تاریخ ولادت : ۳۴۲۲ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۸۰ سال

 

بعثت : آن حضرت برای هدایت قوم سدوم مبعوث شد.

 

محل دفن : قریه کفر دریک فرسنگی مسجد الخلیل در فلسطین

 

تعداد فرزندان : به روایتی آن حضرت ۱۲ دختر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت لوط از کسانی است که ابراهیم خلیل الله را از سرزمین اصلی خود به فلسطین همراهی کرد. تفسیر مجمع البیان شهر های قوم لوط را ۴ شهر نام برده است که بزرگترن آنها سدوم بود و لوط نیز در آن سکونت داشت.قوم لوط اعمال بسیار زشتی انجام می دادند که قرآن به بعضی از آنها تصریح فرموده و به برخی تنها اشاره کرده است.هرچه آن حضرت سعی کرد آنان را از این اعمال باز دارد آنها نپذیرفتند.عاقبت عذاب الهی بر آنها نازل شد وقوم لوط را از صفحه روزگار محو کرد

حضرت موسی(ع)

لقب : کلیم الله

 

معنای اسم : از آب کشیده شده

 

پدر : عمران

 

مادر : یوکابد

 

تاریخ ولادت :  ۳۷۴۸ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۲۰ سال

 

بعثت : آن حضرت با برادرش هارون برای بنی اسرائیل مبعوث شد.

 

محل دفن : به روایتی در ۶ فرسنگی بیت المقدس مدفون است.

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۲ پسر داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت موسی از پیامبران اولوالعزم است تولد او در زمانی اتفاق افتاد که رامسس دوم نوزادان پسر بنی اسرائیل را معدوم می کرد به همین خاطر مادرش تا سه ماه او را به طور مخفیانه نگهداری کرد وبعد او را در صندوقی گذاشت و در رود نیل رها کرد از قضا آسیه زن فرعون او را از آب گرفت و از او نگهداری کرد. موسی در قصر فرعون بزرگ شد و سر انجام روزی خداوند او را به رهبری قوم یهود برگزید حضرت موسی و برادرش هارون جهت نجات بنی اسرائیل از جنایات فرعون به مصر آمدند و او را به خداپرستی دعوت کردند ولی فرعون با وجود معجزاتی که از موسی دید او را انکار کرد تا عاقبت همراه با لشکریانش در رود نیل هلاک شد .

حضرت نوح(ع)

لقب : شیخ الانبیاء

 

معنای اسم : نوحه . این حضرت اسامی دیگری نیز دارد ازجمله عبدالغفار  عبدالملک  عبد السلام

 

پدر : لمک

 

مادر : قینوش

 

تاریخ ولادت : ۱۶۴۲ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : مدت عمر ایشان را بیش از هزار سال نوشته اند

 

بعثت : پیامبری ایشان در بابل عراق و شام بود

 

محل دفن : نجف اشرف در کشور عراق

 

تعداد فرزندان : آن حضرت چهار پسر داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت نوح علیه السلام نخستین پیامبر اولوالعزم است که خداوند او را با کتاب وشریعت جدا گانه ای به سوی مردم آن روزگار مبعوث کرد هر چند آن حضرت سالیان دراز قوم خود را به یکتا پرستی دعوت کرد ولی نتیجه ای نبخشید تا اینکه به امر خداوند کشتی بزرگی ساخت و از هر نوع حیوان یک جفت درآن قرار داد وسپس خود و عده کمی از همراهان به علاوه سه فرزندش( سام.یافث.حام )درکشتی نشستند. پس از آن چهل شبانه روز باران سیل آسایی بارید وبعد از اینکه آب فرو نشست کشتی بر فله کوه جودی و به روایت تورات بر کوه آرارات یا آغاری به خشکی نشست .

حضرت هارون(ع)

معنای اسم : کوه نشین

 

پدر : عمران

 

مادر : یوکابد

 

تاریخ ولادت :  ۳۷۴۵ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۲۳ سال

 

بعثت : آن حضرت با برادر خویش حضرت موسی برای هدایت بنی اسرائیل مبعوث شد.

 

محل دفن : کوه هور در طور سینا

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۴ پسر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت هارون نیز مانند حضرت موسی بر قوم بنی اسرائیل مبعوث شد. روزی از جانب خداوند خطاب رسید:ای موسی!مردم بنی اسرائیل را از مصر نجات ده و به کنعان آور موسی گفت : خدایا!برایم شریکی مقرر فرما و او هارون برادر من باشد زیرا او از من فصیح تر است و خداوند نیز چنین کرد . هارون چون بلیغ و رسا سخن می گفت شریعت برادرش را به بهترین نحو تبلیغ می کرد .

حضرت هود(ع)

معنای اسم : هدایت شده ( درزبان عبری نام آن حضرت عابر است )

 

پدر : شالخ

 

مادر : بکیه

 

تاریخ ولادت : ۲۶۴۸ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۴۶۰ سال

 

بعثت : برای هدایت قوم عاد مبعوث شد

 

محل دفن : نجف اشرف در کشور عراق

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۳ پسر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : خداوند حضرت هوذ را برای هدایت قوم عاد مبعوث کرد.آن حضرت قوم خود را موعظه می کرد و می فرمود : <<ای قوم! اکنون من پیغمبر خدا هستم وبه راستی آمده ام تا شما را به پرستش خدای یگانه دعوت کنم.ای مردم ! بت پرستی را رها کنید تا سعادتمند شوید . >>آن قوم چون این سخنان را شنیدند بر سر وی ریختند و او را سخت زدند به طوری که بیهوش شد بعد از این واقعه باز هم از سوی خدا ندا رسید که قوم خود را موعظه کن به درستی که ما تو را فراموش نخواهیم کرد. حضرت هود دوباره مردم را به خداپرستی دعوت کرد ولی آنها ایمان نیاوردند و سرانجام بخاطر بی ایمانی مورد خشم خداوند قرار گرفتند و در اثر وزش بادهای مسموم همه بجز گروه مومنین هلاک شدند .

حضرت یحیی(ع)

لقب : تعمید دهنده

 

معنای اسم : زندگی بخش

 

پدر : زکریا

 

مادر : عیشاع

 

تاریخ ولادت :  ۵۵۸۵ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۳۰ سال

 

بعثت : در فلسطین مبعوث شد

 

محل دفن : قبر آن حضرت در مسجد جامع اموی دمشق است

 

مختصری از زندگی نامه : سالها از عمر حضرت زکریا گذشته بود که خداوند به او فرزندی بنام یحیی عنایت کرد این فرزند به درجه نبوت رسید و همه مسائل و مباحث تورات را مورد دقت قرار داد و در بین مردم شهرت پیدا کرد. روزی به حضرت یحیی خبر رسید:هرود عاشق دختر برادر خود بنام هرودیا شده است و قصد ازدواج با او را دارد آن حضرت با این ازدواج غیر قانونی مخالفت کرد خبر مخالفت یحیی به هرود رسید.هرودیا سر یحیی را به عنوان مهریه طلب کرد شاه با این درخواست موافقت کرد و دستور داد سر یحیی را ببرند سپس سر او را در ظرفی زرین به هرودیا تقدیم کرد .

حضرت یعقوب(ع)

لقب : اسرائیل

 

پدر : اسحاق

 

مادر : رفقه

 

تاریخ ولادت : ۳۴۸۳ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۴۷ سال

 

بعثت : آن حضرت در فلسطین مبعوث شد

 

محل دفن : جامع الخلیل واقع در کشور فلسطین

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۱۲ فرزند داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت یعقوب ۵۰ سال اهل کنعان رابه راه راست و شریعت حضرت ابراهیم دعوت کرد . آن حضرت مدت ۱۷ سال در مصر زندگی کرد.درهنگام وفات فرزندش حضرت یوسف را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی و وصیت کرد جنازه اش را در قدس الخلیل در جوار حضرت ابراهیم و ساره مدفون سازند.از اندرز های ایشان این است که آدمی باید خود کار کند و سربار دیگران نباشد. ایشان تمام عمر به ارشاد و هدایت مردم پرداخت به گونه ای که در ادب و عبادت و احترام به بزرگان و تربیت فرزندان نمونه و مربی بزرگی بود .

حضرت یوسف(ع)

 

لقب : صدیق

 

معنای اسم : خواهد افزود

 

پدر : یعقوب

 

مادر : راحیل

 

تاریخ ولادت : ۳۵۵۶ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۱۲۰ سال

 

بعثت : ایشان در مصر مبعوث شد و مقام وزارت هم داشت

 

محل دفن : جامع الخلیل واقع در کشور فلسطین

 

تعداد فرزندان : آن حضرت دو پسر و یک دختر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت یوسف از پیامبران بنی اسرائیل است که در بین النهرین متولد شد. برادرانش به واسطه حسادت به او روزی به بهانه گردش وی را در چاهی انداختند و وانمود کردند که گرگ او را دریده است از قضا کاروانی که از آنجا می گذشت به قصد بیرون آوردن آب سطلی را داخل چاه انداخت و یوسف از چاه بیرون آمد. سپس آنها وی را به بوتیفار عزیز مصر فروختند. زلیخا همسر عزیز مصر شیفته وی شد  اما چون نتوانست او را آلوده کند نزد شوهرش از وی بدگویی کرد وآن حضرت را به زندان افکند حضرت یوسف در زمینه تعبیر خواب تبحر داشت و همین امر باعث شد تا از زندان آزاد شود وبه لطف خداوند به فرمانروایی مصر برسد .

حضرت یونس(ع)

 

لقب : ذوالنون

 

معنای اسم : کبوتر

 

پدر : متی

 

مادر : تنجیس

 

تاریخ ولادت :  ۴۷۲۸ سال بعد از هبوط آدم

 

بعثت : خداوند او را پس از یسع برای هدایت مردم نینوا برانگیخت

 

محل دفن : شهر کوفه در کشور عراق

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت یونس در نینوا مردم را به خدا پرستی دعوت می کرد ولی آنها از دستورات او سر پیچی کرده و به گفتار او عمل نمی کردند.حضرت یونس از لجاجت آن مردم ناراحت شد و با حالت قهر آنها را ترک کرد و سوار کشتی شد. ماهی بزرگی سر راه کشتی آمد و مانع عبور آن شد.قرعه زده شد ۳ یا ۷ بار قرعه بنام یونس افتاد عاقبت او را به دریا انداختند و ماهی بزرگی وی را بلعید ولی از سوی خداوند ندا آمد:ای ماهی! ما یونس را روزی تو نکرده ایم! آنگاه آن حضرت به مدت ۳ روز یا بیشتر در شکم ماهی بود تا به امر خداوند ماهی یونس پیامبر را به ساحل افکند .

حضرت محمد(ص)

 

معروف ترین القاب : حبیب الله  خاتم الانبیاء  رسول الله

 

معنای اسم : ستوده

 

پدر : عبدالله

 

مادر : آمنه

 

تاریخ ولادت :  ۶۱۶۳ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۶۳ سال

 

بعثت : آن حضرت در شبه جزیره عربستان و در مکه مبعوث شد

 

محل دفن : مدینه منوره در شبه جزیره عربستان

 

مختصری از زندگی نامه : آخرین پیامبر الهی در هفدهم ربیع الاول از عام الفیل در مکه چشم به جهان گشود در ۴۰ سالگی در غار حرا به پیامبری مبعوث شد . در سال سیزدهم بعثت در سن ۵۳ سالگی واقعه هجرت پیش آمد و پیامبر از مکه به مدینه هجرت کرد و این واقعه مبدا تاریخ مسلمانان جهان قرار گرفت . پیامبر اسلام مکه را که مرکز قدرت دشمنان اسلام بود فتح کرد و وارد کعبه شد و خانه خدا را از وجود بت ها پاک کرد و پرچم اسلام را بر فراز آن بر افراشت . در سال دهم هجری آن حضرت به سفر حجه الوداع رفت در بازگشت از این سفر واعقه غدیر به وقوع پیوست سرانجام در سال یازدهم هجرت آن حضرت در مدینه رحلت کردند .

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی