ASA

آخرین نظرات

مشخصات و مختصری از زندگی نامه ی 25 پیامبر الهی

حضرت ابراهیم(ع)

 لقب : خلیل الله

 

معنای اسم : پدرعالی

 

پدر : تارخ

 

مادر : امیله

 

تاریخ ولادت : ۳۳۲۳سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۷۵ سال

 

بعثت : آن حضرت در بابل مبعوث شد

 

محل دفن:در شهرخلیل الرحمان واقع در کشورفلسطین

 

تعداد فرزندان : به روایتی آن حضرت ۱۳ فرزند داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت ابراهیم (ع) از پیامبران اولوالعزم است محل تولدش شهر آور درنزدیکی رودخانه فرات است. آن حضرت در زمان سلطنت نی نیاس(نمرودثانی) پسر سمیرامیس ملکه افسانه ای متولد شد و در همان جا رشد کرد. چون آن حضرت بت ها را نکوهش می کرد و آنها را در هم می شکست در طول تاریخ به ابراهیم بت شکن مشهور شده است. حضرت ابراهیم نیز مانند دیگر پیامبران مردم را از بت پرستی منع و به پرستش خدای یگانه دعوت می کرد به همین خاطر نمرود فرمان داد او را به آتش اندازند ولی آتش بر وی سرد شد و آن حضرت سالم ماند . تجدید بنای خانه کعبه به دست آن حضرت و فرزندش اسماعیل که به ذبیح الله معروف است صورت گرفت .


برای مشاهده بقیه پیامبران به ادامه مطلب رجوع کنید.


حضرت ادریس(ع)

ادریس : نام آن حضرت در زبان عربی اخنوع است

 

پدر : حضرت یارد

 

مادر : بره

 

تاریخ ولادت : ۸۳۰ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۳۶۵ سال

 

بعثت : درکوفه مبعوث شد

 

محل دفن : آن حضرت به آسمانها عروج کرد

 

تعداد فرزندان : آن حضرت دو پسرداشت

 

مختصری از زندگی نامه : برخی آن حضرت را از این جهت ادریس نامیدند که حکمت های خداوند وسنت های الهی را درس می داده است. وی با ۷۲ زبان مردم را به خدای یگانه دعوت می کرد. محل اقامت او در مسجد سهله در شهر کوفه بوده است. چنان که معروف است حضرت ادریس اولین کسی بود که خط نوشت. جامه دوخت و خیاطی را تعلیم داد.آن حضرت درزمینه علم نجوم هندسه حساب فلسفه و غیره تبحر داشت و آنها را به مردم زمان خود می آموخت. نقل شده است که خداوند ۳۰ صحیفه بر ادریس نازل کرد .

حضرت آدم(ع)

 

لقب : خلیفه الله

 

معنای اسم : آفریده شده از سطح زمین

 

پدرومادر : خداوندمتعال آدم راازخاک آفریدوجان دراودمید

 

تاریخ ولادت : قبل از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۹۳۰ سال

 

محل هبوط : آن حضرت درکوه صفا وبنابه قول مشهور درکوه سراندیب فرود آمد.

 

محل ذفن : نجف اشرف درکشورعراق

 

تعداد فرزندان : آن حضرت فرزندان زیادی داشت

 

مختصری اززندگی نامه : خداوند متعال بعد از اینکه آدم وحوا راآفرید به آنها اجازه داد دربهشت زندگی وازتمامی نعمت های آن استفاده کنند به جزمیوه خاصی که آدم وحوا رااز خوردن آن نهی کرد وفرمود اگربه آن درخت نزدیک شوید واز میوه آن بخورید ازبهشت رانده خواهید شد ولی باوسوسه های شیطان از میوه آن خوردند وخداوند آنها را از بهشت بیرون راند و به زمین فرستاد. آدم و حوا ازعمل خود سخت پشیمان شدند وسال ها به درگاه خداوند متعال گریه و زاری و طلب آمرزش کردند خدای مهربان توبه آنها را پذیرفت واز خطایشان در گذشت .

حضرت اسحق(ع)

 

معنای اسم : تبسم

 

پدر : ابراهیم

 

مادر : ساره

 

تاریخ ولادت : ۳۴۲۳ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۸۰ سال

 

بعثت : آن حضرت در فلسطین مبعوث شد

 

محل دفن : شهر خلیل الرحمان در کشور فلسطین

 

تعداد فرزندان : آن حضرت دو پسر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : یکی از پیامبران مرسل حضرت اسحاق است.وی ۵ سال پس از برادرش اسماعیل حدود فلسطین متولد شد.هنگامی که ۴۰ سال از عمرش گذشته بود حضرت ابراهیم او را مامور کرد که به فلسطین و کنعان برود و مردم آن دیار را به دین حق و راه راست هدایت کند. آن حضرت جد بنی اسرائیل است. جبرئیل به او بشارت داد که هزار پیامبر از نسل او به وجود خواهند آمد که یکی از آنها حضرت موسی کلیم الله است .

حضرت اسمائیل(ع)

 لقب : ذبیح الله

 

معنای اسم : بنده و شنونده خدا

 

پدر : ابراهیم

 

مادر : هاجر

 

تاریخ ولادت : ۳۴۱۸ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۱۳۴ سال

 

بعثت : در شبه جزیره عربستان به پیامبری برگزیده شد

 

محل دفن : مدفن آن حضرت در حجر اسماعیل کنار قبر مادرش هاجراست.

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۱۲ پسرداشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت اسماعیل بسیار مورد علاقه پدرش بود. حضرت ابراهیم در خواب دید که خداوند فرمان می دهد تا اسماعیل را قربانی کند لذا به فرزندش گفت : بگو نظر تو در این باره چیست؟ اسماعیل گفت : پدر جان! آنچه را که بدان ماموری عمل کن انشاالله مرا از صابران خواهی یافت . هنگامی که ابراهیم خواست اسماعیل را قربانی کند لبه کارد نمی برید در آن هنگام ندایی شنیده شد که می گفت : ای ابراهیم به تحقیق ماموریت خود را به خوبی انجام دادی به دنبال آن جبرئیل به عنوان قربانی گوسفندی آورد و حضرت ابراهیم آن را قربانی کرد. این سنت برای حاجیان به یادگار ماند که هر ساله در منا قربانی انجام دهند .

حضرت الیاس(ع)

معنای اسم : بزرگوار من خداست

 

پدر : یاسین

 

مادر : ام حکیم

 

تاریخ ولادت :  ۴۵۰۶ سال بعد از هبوط آدم

 

بعثت : خداوند او را برای مردم بعلبک مبعوث کرد.

 

محل دفن : آن حضرت به آسمان عروج کرد.

 

تعداد فرزندان : آن حضرت یک فرزند داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : چنانچه بعضی نوشته اند حضرت الیاس یکی از انبیای بنی اسرائیل و اهل بعلبک لبنان بود و در زمان اخار می زیست آن حضرت مردم بنی اسرائیل را به راه راست و ترک بت پرستی دعوت      می کرد ولی قوم او دعوتش را اجابت نمی کردند. عاقبت الیسع را در نبوت جانشین خود قرار داد و به آسمان عروج کرد البته در پاره ای از روایات آمده است که الیاس همچون خضر پیامبر از آب حیات نوشیده و همیشه زنده است و موکل بردریاهاست همانطور که خضر پیامبر موکل برخشکی است.

حضرت الیسع(ع)

معنای اسم : نجات دهنده

 

پدر : اخطوب

 

تاریخ ولادت :  ۴۵۲۹ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۷۵ سال

 

محل دفن : دمشق کشور سوریه

 

مختصری از زندگی نامه : عموم مورحین واهل تفسیر حضرت الیسع را شاگرد الیاس می دانند.الیسع در کودکی دچار بیماری سختی شد و حضرت الیاس او را شفا بخشید و ملازم خود کرد . الیسع پس از الیاس نبوت یافت و بنی اسرائیل را به شریعت حضرت موسی دعوت می کرد .

حضرت ایوب (ع)

 

معنای اسم : رجوع کنند به خدا

 

پدر : آموص

 

مادر : یاحیر

 

تاریخ ولادت :  ۳۶۴۲ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۱۴۰ سال

 

بعثت : حضرت ایوب در سرزمین شام مبعوث شد

 

محل دفن : به روایتی ایشان در بلاد حوران مدفون است

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۷ پسر و ۳ دختر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : آنچه از قرآن و روایات مسلم است این است که خدای تعالی اموال زیاد و فرزندان برومندی به حضرت ایوب عنایت کرد وسپس برای آزمایش آنها را از وی گرفت و خودش را نیز به بیماری سختی مبتلا کرد تا میزان صبر وسپاس وی را بیازماید.پس از اتمام دوران بلا و آزمایش به خاطر صبر عجیبی که حضرت ایوب در این مدت از خود نشان داد خداوند همه اموال و فرزندان او را به او باز گردانید.درتمام دوران مشقت و سختی که برای حضرت ایوب پیش آمد همسرش نیز یار و مدد کار وی بود.این شرح حال گفته رسول اکرم (ص) را به یاد می آورد که فرمود : بلاکش ترین مردم پیامبرانند .

حضرت داوود(ع)

 لقب : نبی الله

 

معنای اسم : محبوب

 

پدر : ایشی

 

تاریخ ولادت :  ۴۳۳۳ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۱۰۰ سال

 

بعثت : خداوند او را در فلسطین مبعوث کرد و به او سلطنت و حکومت داد.

 

محل دفن : بیت المقدس واقع در قریه داوود در کشور فلسطین

 

تعداد فرزندان : آن حضرت ۸ پسر داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت داوود یکی از پیغمبران بنی اسرائیل است که در بیت اللحم متولد شد.ابتدای جوانی شبانی می کرد و به خاطر شجاعت و دانایی و صدای خوبی که داشت شهرت یافت و نزد شانول پادشاه وقت تقرب پیدا کرد و دختر او را به همسری گرفت و وارث سلطنت شد . آن حضرت بیت المقدس را پایتخت خود قرارداد. حضرت داوود حضرت سلیمان را به عنوان وصی و جانشین خویش معرفی کرد و طرح و نقشه مسجد الاقصی را به حضرت سلیمان داد تا آن را بنا کند .

حضرت زکریا

معنای اسم : کسی که خدا او را یاد می کند.

 

پدر : برخیاء

 

تاریخ ولادت :  ۵۵۰۰ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۱۱۵ سال

 

بعثت : در فلسطین مبعوث شد.

 

محل دفن : آن حضرت در بیت المقدس مدفون است.

 

تعداد فرزندان : آن حضرت فرزندی بنام یحیی داشت.

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت زکریا بیشتر اوقات خود را به عبادت حق تعالی و موعظه و اندرز بندگان خدا می گذرانید تا اینکه به دستور پادشاه جبار آن زمان فرزندش یحیی را به قتل رساندند و حضرت زکریا نیز مورد تعقیب حکومت قرار گرفت . زکریا از شهر خارج و در یکی از باغ های اطراف بیت المقدس در میان درختی پنهان شد. ماموران شاه به راهنمایی شیطان کنار درخت آمده و آن را با اره به دو نیم کرده و بدین ترتیب حضرت زکریای پیامبر نیز به دو نیم شد

حضرت ذولکفل(ع)

لقب و اسم : اکثر مورخین لقب آن حضرت را ذوالکفل و نام او را حزقیل نوشته اند

 

پدر : ادریم

 

ظهور :  ۴۸۳۰ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر :  ۷۵ سال

 

محل دفن : مدفن آن حضرت بین شهر کوفه و حله قرار دارد

 

مختصری از زندگی نامه : حق تعالی ۱۲۴ هزار پیامبر بر خلق مبعوث گردانید که ۳۱۳ نفر از ایشان مرسل بودند و ذوالکفل از جمله ایشان بود وی بعد از سلیمان ابن داوود مبعوث شد. او در میان مردم حکم می کرد و هرگز غضب نکرد مگر برای خدا. قرآن حق تعالی فرموده است : یاد کن اسماعیل ویسع و ذوالکفل را که هر یک از ایشان از جمله نیکان بودند .

حضرت سلیمان(ع)

 

لقب : حشمت الله

 

معنای اسم : پر از سلامت

 

پدر : داوود

 

مادر : برسبا

 

تاریخ ولادت :  ۴۳۹۱ سال بعد از هبوط آدم

 

مدت عمر : ۵۳ سال

 

بعثت : خداوند او را در فلسطین مبعوث کرد

 

محل دفن : بیت المقدس در قریه داوود در کشور فلسطین

 

تعداد فرزندان : به روایتی آن حضرت ۴۳ دختر و ۲۷ پسر داشت

 

مختصری از زندگی نامه : حضرت سلیمان پادشاه و پیامبربنی اسراییل بود در زمان آن حضرت شوکت و ثروت بنی اسرائیل به منتهی درجه خود رسید.به لطف خداوند او زبان همه حیوانات را می دانست و باد هم در فرمان وی بود هنگامی که از زبان هدهد وصف بالقیص ملکه صبا را شنید به آصف بن برخیا دستور داد تا تخت بالقیص را حاضر کند. او در یک چشم به هم زدن این کار را انجام داد.درباره وفات آن حضرت نوشته اند: در حالی که در ایوان قصر خود بر عصا تکیه داده بود از دنیا رفت و به دلیل حشمت بیش از حدش هیچ کس متوجه این امر نشد. از این رو به امر خداوند موریانه ها عصای او را خوردند و سلیمان به زمین افتاد و مردم دانستند که وی فوت کرده است .


نظرات (۱)

خیلی عجیب بود مدت عمر هاشون را میگم 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی